Answer:
10 cm
Step-by-step explanation:
Given:
No. of small spherical bulb = 1,000
radius (r) of smaller bulbs = 1 cm
Required:
radius of the bigger bulb
SOLUTION:
The following equation represents the relationship of the volume of the smaller and bigger bulb,

Where,
= volume of bigger bulb
= volume of smaller bulb
1,000 is the number of smaller bulbs melted to form the bigger bulb.
Volume of a sphere is given as, ⁴/3πr³
Therefore:
= ⁴/3*π*r³ = 4πr³/3
= ⁴/3*πr³ = ⁴/3*π*(1)³ = ⁴/3π*1 = 4π/3
Plug the above values into the equation below:





(12pie cancels 12 pie)
(taking the cube root of each side)
Radius of the bigger bulb = 10 cm
Lets split the box in pieces and then add:
top = 20*15 = 300
sidesA = 2*20*9 = 360, is multiplied by 2 cause there are 2 sides like this
sidesB = 2*9*15 = 270, is multiplied by 2 cause there are 2 sides like this
so in total we have:
total = 300 + 360 + 270 = 930 cm^2
if we express this quantity in mm^2 we have:
<span>1cm² = 100 mm²</span>total = 930*100 = 93000 mm^2
so if the tiles are 5 mm^2 we need:
total tiles = <span>93000/5 = 18600
we need 18600 tiles of 5 mm^2</span>
The answer
f(x) = 0.7(6)x = <span>f(x) = 0.7(6)^x, and </span><span>g(x) = 0.7(6)–x= </span>g(x) = 0.7(6)^-x=1/<span>0.7(6)^x
so </span>
g(x) =1/<span>0.7(6)^x=1 /</span><span><span>f(x)
</span> the relationship between f and g are </span>g(x) =1 /<span>f(x) or </span><span>g(x) . <span>f(x) = 1</span> </span>