Answer:
Janine is an accountant who makes $30,000 a year. Robert is a college student who makes$8,000 a year. All other things equal, who is more likely to stand in a long line to get a cheap concert ticket?
Robert; his opportunity cost is lower
Explanation:
Robert has loss of potential gain from the alternative available, his low income will made him to queue in order to get the concert ticket
One important factor that Vivian needs to consider is that demand changes as a result of changes in price, however, other factors could affect the demand for goods or services, examples are, changes in the price of related goods, the income of the people, changes in preference etc.
Therefore, based on this fact, Vivian should consider "Price elasticity of demand." Price elasticity of demand can be defined as a measurement used in economics to show the responsiveness or elasticity of the quantity demanded of a good or service to a change in its price when nothing but the price changes.
Answer:
30%
Explanation:
Given that,
In year 1:
Dave's Deli sales = $1,000
Bertha's Burgers sales = $1,500
In year 2:
Dave's Deli sales = $1,300
Bertha's Burgers sales = $1,800
Therefore,
percentage change in sales for Dave:
= [(Change in sales) ÷ sales in year 1] × 100
= [($1,300 - $1,000) ÷ $1,000] × 100
= ($300 ÷ $1,000) × 100
= 0.3 × 100
= 30%
Therefore, the Dave's sales increases by 30%.
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation: