answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
2 years ago
7

Priya is hosting a poetry club meeting this week and plans to have fruit punch and cheese for the meeting. She is preparing 8 ou

nces of fruit punch per person and 2 ounces of cheese per person. Including herself, there are 12 people in the club. A package of cheese contains 16 ounces and costs $3.99. A one-gallon jug of fruit punch contains 128 ounces and costs $2.50. Let represent number of people in the club, represent the ounces of fruit punch, represent the ounces of cheese, and represent Priya's budget in dollars. Select all of the equations that could represent the quantities and constraints in this situation.
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]2 years ago
6 0

Answer:

i) Number of people in club = 12

ii) 96 ounces of fruit punch for 12people

iii) 24 ounces of cheese for 12 people

iv) Priya's budget for poetry club meeting in dollars = $7.87

Step-by-step explanation:

We are not given the options for the equations that could represent the quantities and constraints in this situation. We can tell we are to represent the information given above.

Number of people in the club = 12

8 ounces of fruit punch per person

For 12 people = 12×8 = 96 ounces of fruit punch

2 ounces of cheese per person

For 12 people = 12×2 = 24 ounces of cheese

A package of cheese = 16 ounces

The costs for 1package = $3.99

The costs for 16 ounces of cheese = $3.99

The cost for 24 ounces of cheese = (24×3.99)/16 = 5.985

The cost for 24 ounces of cheese = $5.99

One-gallon jug of fruit punch = 128 ounces

The cost of One-gallon jug of fruit punch = $2.50

The costs of 128 ounces of fruit punch = $2.50

The costs for 96 ounces of fruit punch = (96×2.5)/128 = 1.875

The costs for 96 ounces of fruit punch = $1.88

Priya's budget for poetry club meeting in dollars = $5.99 + $1.88 = $7.87

Cost per item for x number of people:

y = x(2.5/128) + x (3.99/16)

y = x(0.0195) + x(0.2494)

Cost equation for Priya's budget:

y = 96x(2.5/128) + 24x (3.99/16)

y = 96x(0.0195) + 24x(0.2494)

Since the total number of people to attend the meeting is 12, the constraint = 0≤x≤12

You might be interested in
A researcher is investigating variables that might be associated with the academic performance of high school students. She exam
zloy xaker [14]

Answer:

Check the explanation

Step-by-step explanation:

Kindly check the attached images below to see the step by step explanation to the question above.

5 0
2 years ago
Determine all natural numbers x,y and z such that x
icang [17]

Question incomplete

Answered by Gauthmath must click thanks and mark brainliest

8 0
1 year ago
According to a Wired magazine article, of e-mails that are received are tracked using software that can tell the e-mail sender w
VladimirAG [237]

Answer:

a. 12

b. 7.200 and 2.683

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Given that

P = 0.40 and n = 30

a)

The expected value of received e-mails is

= n × p

= 30 × 0.4

= 12  

b)

The variance of emails received is

= n × p × (1 - p)

= 30 × 0.4 × 0.6

= 7.200

Now

The standard deviation of emails received is

= sqrt(variance)

= 2.683

We simply applied the above formula

8 0
1 year ago
Which expression would be easier to simplify if you used the associative property to change the grouping
olga nikolaevna [1]

Answer:

A it is so simple just try it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
For all real numbers a and b, 2a • b = a2 + b2 Is this true or false? Explain why it false or true.
Andru [333]

Answer:

It's false.... correct is a2+2ab+b2

Step-by-step explanation:

This cannot be factored anymore although. when we try to substitute a with 5 and b with 2, the answer in the right hand side of the equation is -9.

That's why it's false.

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Sam purchased a new car for $17,930. The value of the car depreciated by 19% per year. When he trades the car in after x years,
    10·1 answer
  • You just discovered that you have 100 feet of fencing and you have decided to make a rectangular garden. What is the largest are
    12·1 answer
  • Helpp!!!? need help quick ..
    13·1 answer
  • .The possible outcomes for rolling one six-sided die are shown below. Molly rolled a six-sided die 20 times. The numbers she rol
    13·1 answer
  • Determine the multiplicity of the roots of the function k(x) = x(x + 2)3(x + 4)2(x − 5)4. 0, -2, -4, 5
    12·2 answers
  • A student in an intro stats course collects data at her university. she wants to model the relationship between student jobs and
    15·2 answers
  • 12) -6n – 20 = -2n +4(1 – 3n)<br> What’s the first step
    11·1 answer
  • The heights of 200 adults were recorded and divided into two categories. Which two-way frequency table correctly shows the margi
    6·1 answer
  • a rectangular piece of paper 71 cm long and 10m wide . a cylinder is formed by rolling the paper along its length , find volume
    12·1 answer
  • The probability that Brian wins a raffle is given by the expression n n + 2 . Write down an expression, in the form of a combine
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!