Answer:
current account balance = $271.8 billion
Explanation:
given data
exported goods worth = $312 billion
exported services worth = $198 billion
imported goods worth = $525 billion
imported services worth = $255 billion
sent famine relief to Africa = $1.2 billion
received = $3 billion
to find out
current account balance in Vesey
solution
we know that current account balance as
current account balance = total expenses - total revenue .............1
here
total expenses are = $525 + $255 + $3 = $783 billion
and total revenue = $312 + $198 +$1.2 = $511.2 billion
so from equation 1
current account balance = $783 billion - $511.2 billion
current account balance = $271.8 billion
Answer:
Economies of scale
Explanation:
Economies of scale refers to reducing total costs per unit by increasing total output. All companies have certain fixed costs, some companies have higher fixed costs than others, but they always exist. When you are producing something, the cost equation is production costs = variable costs per unit + average fixed costs per unit.
Variable costs vary directly with output, while fixed costs do not, e.g. salaries can be fixed, depreciation, rent, interests, etc. The higher the output, the lower the average fixed cost per unit.
Also, sometimes variable costs can also decrease as total output increases. E.g. you can get higher discounts for purchasing larger quantities of materials and supplies.
Answer:
Decrease by $132,100
Explanation:
Computation of the given data are as follow:-
We can calculate the Operating Income by using following formula:-
Fixed Cost = Fixed Cost * Dropped Rate
= $193,000 * 30/100
= $57,900
So, Operating Income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
= $,1050,000 - $860,000 - $57,900
= $132,100
According to the Analysis, the operating income will be decrease by $132,100 if the business segment is eliminated.
Answer and Explanation:
a) rent income from sarah's vacation house will not affect her AGI, because according to rules if vacation house is used fewer than 15 days, in that case it is treated as a personal house and its expenses and income have not effect on the AGI. only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI.
b) only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI. other expenses are non-deductible from AGI because these are treated as personal expenses.
Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss