Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Answer:
Your entertainment price index (EPI), might fall or rise, contingent on both the quantity of the goods that you bought and the prices of these goods.
Explanation:
Price index is used extensively to estimate changes in prices overtime and are also used to measure differences in costs among different areas of countries.
Answer:
A. 3,750 units.
Explanation:
Since the inventory level is planned in such a way that the ending inventory of finished goods for a specific month is always equal to 15% of the units which will be sold during the next month, therefore, the ending inventory for month of May will be equal to the 15% of units which will be sold in the month of the June and shall be determined as follow:
May Ending inventory=0.15*units to be sold in June
=0.15*25,000
=3,750 units
So based on the above discussion and calculations, the answer is A. 3,750 units.
Answer and Explanation:
The computations are as follows
a. For company receivable turnover
As we know it is
= Credit Sales ÷ current account receivable balance
= $2,940,600 ÷ $457,615
= 6.43 times
b.
Now
company's days' sales in receivables is
= 365 ÷ Receivables turnover ratio
= 365 ÷ 6.43
= 56.77 days
c. Therefore the average collection period is the same as days sales in receivable i.e 56.77 days