Answer:
The Journal entry is as follows:
On July 1,
Cash A/c Dr. $439,200
Finance charge Expense A/c Dr. $10,800
To Financing arrangement A/c $450,000
(To record the amount of borrowings)
Workings:
Finance charge expense = ($600,000 × 1.8%)
= $10,800
So, cash account = $450,000 - $10,800
= $439,200
<u>Answer:</u>
<em>The correct answer is 84700</em>
<u>Explanation:</u>
The Recruitment cost of the Baldwin's workforce can be calculated as follows. Total employee last year = 434+67= 501 Number of employees this year = 501*(1+10%) = 551 Increase in employee = 50 Amount spend on recruitment = 50*1694 = 84700 For every item, if your calendars are not exactly or equivalent to the first Shift Capacity, your labourers might be utilized on a first Shift.
Specialists are relegated to second move simply after the generation plan can't be met on first move. The level of specialists that left the organization a year ago, barring scaling back.
Answer:
merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Explanation:
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
The cost of each sale transaction ensures that the merchandise inventory account under a perpetual inventory system reflects the updated cost of merchandise available for sale.