Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer:
Dep expense for the second year 7,600
Explanation:
![\left[\begin{array}{ccccc}Year&Beginning&Dep-Expense&Acc. \: Dep&Ending\\0&-&-&-&47500\\1&47,500&9,500&9,500&38,000\\2&38,000&7,600&17,100&30,400\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7DYear%26Beginning%26Dep-Expense%26Acc.%20%5C%3A%20Dep%26Ending%5C%5C0%26-%26-%26-%2647500%5C%5C1%2647%2C500%269%2C500%269%2C500%2638%2C000%5C%5C2%2638%2C000%267%2C600%2617%2C100%2630%2C400%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
1/10 = straight-line method
straight-line x 2 = DD rate
47,500 x 2/10 = 9500
then we calculate the DD rate again with the book value
47,500-9,500 = 38,000
38,000 x 2/10 = 7,600
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.
Answer:TRUE
Explanation: A bid is a proposal made by a supplier or contractor to another Organisation who wants to the service or the product of the bidder. A bid is usually requested from different parties and it is contested by the bidders any successful bidder wins the Project or contract.
A bid that is signed by the automatically becomes binding and can be tendered in the court as a legal document.