The correct answer is:
B. 
The radius of sphere A is multiplied by
to produce the radius of sphere B.

Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06
Answer:
0.0266, 0.9997,0.7856
Step-by-step explanation:
Given that the IQs of university​ A's students can be described by a normal model with mean 140 and standard deviation 8 points. Also suppose that IQs of students from university B can be described by a normal model with mean 120 and standard deviation 11. Let x be the score by A students and Y the score of B.
A)
B) Since X and Y are independent we have
X-Y is Normal with mean = 140-120 =20 and 

C) For a group of 3, average has std deviation = 

Answer:
50 years
Step-by-step explanation:
use the simple interest formula :
PRT/100
P is the principle (5000)
R is the rate of interest (4)
T is the time taken (x- unknown)
the amount at the end is double the amount invested = 5000*2 = 10000
(5000*4 * x )/100 = 10000
20000x/100=10000
20000x = 100*10000
20000x = 1 000 000
x= 1 000 000/ 20 000
x = 50
it will take<u> 50 years </u>
Answer:
it will take 2 cans to fill the go cart gas tank.
Step-by-step explanation: