Answer:
7.5
Step-by-step explanation:
106% of $x = $7.95
In other words,
of $x = 7.95
Multiplying both sides of the equation by ![\[\frac{100}{106}\]](https://tex.z-dn.net/?f=%5C%5B%5Cfrac%7B100%7D%7B106%7D%5C%5D)
of x = 7.95 * ![[\frac{100}{106}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7B100%7D%7B106%7D%5D)
=> x = ![[\frac{750}{100}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7B750%7D%7B100%7D%5D)
=> x = ![[\frac{7.50}{1}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7B7.50%7D%7B1%7D%5D)
=> x = 7.5
Validation: 106% of 7.5 = 7.95
Answer:

Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:





Answer:
100 persons
Step-by-step explanation:
Total amount for marriage = $10000
University charges for wedding ceremony (chairs, tents, red carpet, and flowers) = $2,000 - $150 = $1850
Left amount (after deducting the university charges from total amount)
= $10000 - $1850
= $8150
Now, per person reception cost = $80
Therefore, no. of persons that can attend their wedding =
= 101.875 ≈ 100.
<u><em>Therefore, Selena and Ronald can invite 100 people for their wedding without going over budget. </em></u>
Not sure about the first part but X is 11 because if 14 is congruent to x + 3 then you just do 14-3 which is 11 and then since you figured out x is 11 you just plug that into 11-y and so if it needs to equal 3 then 11-3 = 8. So basically x=11 y=8
Answer:
6 cents
Step-by-step explanation:
15/250=.06
15 dollars divided by 250 minutes makes it .06 cents per minute.