The answer would have to be 11.00 if im correct.
Options
A. UV = 14 ft and m∠TUV = 45°
B. TU = 26 ft
C. m∠STU = 37° and m∠VTU = 37°
D. ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
E. m∠UST = 98° and m ∠TUV = 45°
Answer:
A. UV = 14 ft and m∠TUV = 45°
D. ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Step-by-step explanation:
Given
See attachment for triangle
Required
What proves that: ΔSTU ≅ ΔVTU using SAS
To prove their similarity, we must check the corresponding sides and angles of both triangles
First:
must equal 
So:

Next:
UV must equal US.
So:

Also:
ST must equal VT
So:

Lastly
must equal 
So:

Hence: Options A and D are correct
Answer:
The correct option is (C).
Step-by-step explanation:
According to the Central Limit Theorem if we have n unknown population with mean <em>μ</em> and standard deviation <em>σ</em> and appropriately huge random samples (<em>n</em> > 30) are selected from the population with replacement, then the distribution of the sample means will be approximately normally distributed.
Then, the mean of the distribution of sample means is given by,

And the standard deviation of the distribution of sample means is given by,

The information provided is:
<em>μ</em> = 3.5
<em>σ</em> = 1.7078
<em>n</em> = 400 = number of times the experiment is repeated.
As the sample size is quite large, i.e. <em>n</em> = 400 > 30 the central limit theorem can be used to approximate the sampling distribution of the sample mean.
The mean of the distribution of sample means is:

The standard deviation of the distribution of sample mean is:

The distribution of the sample mean is:
.
Thus, the correct option is (C).
Answer:
The p-value is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The population mean is
= 200 milligrams
The sample size is 
The sample mean is 
The sample standard deviation is 
Generally the Null hypothesis is mathematically represented as
The Alternative hypothesis is

The test statistics is mathematically represented as

substituting values


Now the p-value is mathematically represented as

substituting values

Using the Excel function[=NORMDIST(2.270)] to calculate the p-value we obtain that

If you add $15 + $27 because that's how much it costs for each student, you get $42. Then you divide $714 by $42, you get 17 and that's how many students are in the class this month.