Answer:
combined degree: 3,5385
Explanation:
degree of operating leverage:

contribution: Q (sales - variable cost)
150,000 x (30 - 7) = 150,000 x 23 = <u>3,450,000</u>
EBT = contribution - fixed cost - interest expense
3,450,000 - 2,050,000 - 425,000 = <u>975,000</u>


combined degree: 3,5385
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
Answer:
c. comparative advantage
Explanation:
As we know that
The one pound of silver would be equivalent to 0.5 pound of copper
And,
one pound of copper would be equivalent to 2 pounds of silver
based on this, there is a comparative advantage with respect to the silver production
Hence, the correct option is c.
Therefore all the other options are incorrect
Answer:
a. 19,048
b. 2.1
c. $21
d. Before $2
After $2.1
e. Explanation of tax implication is below
Explanation:
a. Number of shares = Dividend per share × Number of shares outstanding ÷ cost per share
= 1 × 400,000 ÷ $21
= 19,048
b. Earning per share after repurchase = earnings ÷ (shares before-shares outstanding)
= $800,000 ÷ (400,000-19,048)
= 2.1
c. Market Price = Earning per share Price × Earning
= 2.1 × 10
= $21
d. Earning per share before = Earnings ÷ Before shares
= $800,000 ÷ 400,000
= $2
Earning per share after repurchase = $2.1
After share repurchase the earning per share has increased.
e) Price increased 21 dollars in share repurchased. The price remain constant in dividend payout the amount but additional 1 dollar in dividend the investors gains. If dividend is lesser than tax on capital gain then it will become drawback over collect dividend and vice versa.