Answer:
Explanation:
Lumpsome cost of assets = 900,000
Estimated market value = 960,000
Asset Cost Percentage Acquisition
Building 508,800 53 53%*900,000 477,000
Land 297,600 31 31%*900,000 279,000
Land 28,800 3 3%*900,000 27,000
improvement
Vehicles 124,800 13 13%*900,000 117,000
960,000 900,000
b)
Date General journal Debit Credit
January 1 Building 477,000
Land 279,000
Land improvement 27,000
Vehicles 117,000
Cash 900,000
C
Book value of Building = 477,000
salvage value = 27,000
Useful life = 15 years
Depreciable amount = 450,000
Depreciation = 450,000/15 = 30,000
d)
Useful life = 5 years
Normal declining rate = 100/5 = 20%
Double declining rate = 20%*2= 40%
Depreciation charge = 40%*27000
=10,800
100%/5