Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values
<u><em>Answer:</em></u>
AC = 10sin(40°)
<u><em>Explanation:</em></u>
The diagram representing the question is shown in the attached image
Since the given triangle is a right-angled triangle, we can apply the special trig functions
<u>These functions are as follows:</u>
sin(θ) = opposite / hypotenuse
cos(θ) = adjacent / hypotenuse
tan(θ) = opposite / adjacent
<u>Now, in the given diagram:</u>
θ = 40°
AC is the side opposite to θ
AB = 10 in is the hypotenuse
<u>Based on these givens</u>, we will use the sin(θ) function
<u>Therefore:</u>
