answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
11

Resource Allocation You manage an ice cream factory that makes two flavors: Creamy Vanilla and Continental Mocha. Into each quar

t of Creamy Vanilla go 2 eggs and 3 cups of cream. Into each quart of Continental Mocha go 1 egg and 3 cups of cream. You have in stock 500 eggs and 900 cups ofcream. How many quarts of each flavor should you make in order to use up all the eggs and cream?
Mathematics
1 answer:
vovikov84 [41]2 years ago
8 0

Answer:

in order to use up all the eggs and cream, the number of quarts of each flavor that should be made is;

Creamy vanilla x = 200 quarts

Continental mocha y = 100 quarts

Step-by-step explanation:

Let x and y represent the number of quarts of Creamy Vanilla and Continental Mocha that should be made in order to use up all the eggs and cream respectively.

For Creamy Vanilla go 2 eggs and 3 cups of cream

For Continental Mocha go 1 egg and 3 cups of cream.

Total number of eggs = 500 eggs

Total number of cream cups = 900 cups.

For the eggs;

2 eggs × x + 1 egg × y = 500

2x + y = 500 .......1

For the cream cups;

3 cups × x + 3 cups × y = 900

3x + 3y = 900

Dividing through by 3

x + y = 300 .......2

Solving the simultaneous equation;

Subtracting equation 2 from 1

(2x + y) - (x+y) = 500-300

2x -x = 200

x = 200

Substituting x = 200 into equation 2;

200 + y = 300

y = 300 - 200

y = 100

Therefore, in order to use up all the eggs and cream, the number of quarts of each flavor that should be made is;

Creamy vanilla x = 200 quarts

Continental mocha y = 100 quarts

You might be interested in
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
Using the midpoint method, find the cross-price elasticity of demand for FedEx and UPS overnight shipping if the price of FedEx
IrinaK [193]

Answer:

Cross price elasticity using midpoint method = 0.56

Step-by-step explanation:

Using the mid-point method

Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>

                                                          % change of price of FedEx

%change in Quantity demanded of UPS

using Mid-point method                          = <u> Q2-Q1           </u>  × 100

                                                                     (Q1+Q2)÷ 2

                                      = <u>1.3-1.2           </u>   × 100

                                        (1.2+1.3)÷2

                                     = <u>0.1      </u> × 100

                                       1.25

                                     = 8%

% change in price of FedEx

using midpoint method    =<u> P2-P1            </u>× 100

                                             (P1+P2)÷ 2

                                          =<u> 75-65           </u>× 100

                                            (65+75)÷2

                                          =<u> 10  </u>   × 100

                                             70

                                          = 14.28%

Cross-price Elasticity of Demand =  8% ÷ 14.28%

using midpoint method                = 0.56

             

6 0
1 year ago
Determine whether each statement is true or false. If a statement is true, give a reason or cite an appropriate statement from t
Over [174]

Answer:

1) a. False, adding a multiple of one column to another does not change the value of the determinant.

2) d. True, column-equivalent matrices are matrices that can be obtained from each other by performing elementary column operations on the other.

Step-by-step explanation:

1) If the multiple of one column of a matrix A is added to another to form matrix B then we get: |A| = |B|. Here, the value of the determinant does not change. The correct option is A

a. False, adding a multiple of one column to another does not change the value of the determinant.

2) Two matrices can be column-equivalent when one matrix is changed to the other using a sequence of elementary column operations. Correc option is d.

d. True, column-equivalent matrices are matrices that can be obtained from each other by performing elementary column operations on the other.

3 0
1 year ago
It costs $3 to bowl a game and $2 for shoe rental. a. Write an expression for the total cost (in dollars) of $g$ games. Expressi
Semmy [17]

Answer: a. Total cost = 3g+2

b. The total cost of 8 games is $26.

Step-by-step explanation:

Given: Cost to bowl a game = $3

Shoe rental charge = $2  (One -time charge)

Total cost = (Cost to bowl a game) x (Number of games)+ (Shoe rental charge )

Let g= number of games, then the expression to find the total cost will be :

Total cost = 3g+2

To find the total cost of 8 games, put g=8, we get

Total cost = 3(8)+2

= 24+2 = $26

Therefore , the total cost of 8 games is $26.

7 0
1 year ago
A company manufactures a 14-ounce box of cereal. Boxes are randomly weighed to ensure the correct amount. If the discrepancy in
Stolb23 [73]

Answer:

Answer is B on Edge

F(x)=14-x

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Becky and Michele are both shopping for a new car at two different dealerships. Dealership A is offering $500 cashback on any pu
    13·2 answers
  • Explain how one whole, one tenth, and one hundredth are related
    11·1 answer
  • Theresa’s parents, Cal and Julia, are getting phones that each have 64 gigabytes of storage. How many bits of storage come with
    9·2 answers
  • On the way to her babysitting job, Mary rode her bike for the first mile. She stopped at a traffic light and waited a few minute
    6·2 answers
  • Max is painting a fence.The table shows the number of square feet he painted after various numbers of minutes. What is the rate
    9·2 answers
  • A graphing calculator displays 1.89 x 10^12 as 1.89e12. How do you think it would display 1.89 x 10^-12? What does the e stand f
    11·2 answers
  • Triangle ABC is a right triangle and sin(53o) = StartFraction 4 Over x EndFraction. Solve for x and round to the nearest whole n
    12·1 answer
  • A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $2.08.
    9·2 answers
  • Dwayne buys ingredients to make a cake. He buys 112 pounds of flour, 12 ounces of coconut, and 114 pounds of sugar. What is the
    8·1 answer
  • Daisy is making solid spikes for her Halloween costume. The spikes are shaped like right circular cones with base radius of 222
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!