Answer:
$2,000
Explanation:
Usually, the landlord is required to notify the tenant if he/she plans to sell the property, but regardless of who owns the property (the original landlord or a new landlord), the contract terms are valid and must be honored by both the current landlord and the tenant.
The new owner immediately became the new landlord and he/she assumed all the responsibilities stated in the lease contract. Since the lease contract stated that the "lessor (landlord) agreed to maintain all structures on the property in good repair", the new landlord must pay for any necessary repairs.
Answer:
The Answer is given below
Explanation:
a. Common Stock $600,000
b. Paid in capital in excess of par value $180,000
c. Retained Earnings= ($200,000-($600,000*15%))=$110,000
d. Total Stockholders' Equity= $180,000+$600,000+$110,000=$890,000
Please note that dividend is paid on par value which is $10*15%=1.5 per share.
Total shares*dividend per share=total dividend paid
1.5*($600,000/10)=$90,000
or $600,000*15%=$90,000
Therefore dividend of $90,000 is deducted from retained earnings
Answer:
a. 41.6 million
b. 42.28 million
Explanation:
A) GIven
forecast in june = Sjune = 42 million
Checks recived in june = Xjune = 40 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for july
Sjuly = a*Xjune + (1-a)*Sjune
=0.2*40 + (1-0.2)*42 million
=8+33.6 = 41.6 million
B) forecast in july = Sjuly = 41.6 million
Checks recived in july = Xjuly = 45 million
Smoothing constant = a = 0.2
So for August
Saugust = a*Xjuly + (1-a)*Sjuly
=0.2*45 + (1-0.2)*41.6 million
=9+33.28 = 42.28 million
<em>Note: This uses an exponential smoothing to forecast the results, but from the number of checks recived we see that it increases linearly. So we need a linear forecasting method .</em>
Answer:
D. All of the above.
Explanation:
In economics, opportunity cost is the alternative forgone. For example, if two goods X and Y with prices $2 and $3 respectively are compared and an individual chooses to buy X instead of Y, the opportunity cost is the good Y itself that is forgone and not $3 which the price of Y.
Opportunity cost can also be seen as benefits an individual forgo in order to choose an alternative over another.
Therefore, individual pair comparison of each of the following statements opportunity cost to Frank's decision to reduce his weight:
A. His opportunity cost is the alternative uses of time spent exercising.
B. His opportunity cost is the forgone satisfaction of consuming foods that are not part of his diet plan.
C. Assuming exercise is not leisure comma he trades consumption of current leisure for future health.
I wish you the best.
Answer:
The amount paid or payable to bring an asset at present location and working condition should be capitalized.
Explanation:
From the given question, it was asked to explain one sentence, in making general statement to outline the features of expenditures that qualify for addition in plant assets cost, like computing equipment.
So, the amount payable to get an asset at a current location and in a good working condition should be taken advantage on or capitalized