Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid
Answer:
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Step-by-step explanation:
The problem states that low-strength children’s/adult chewable aspirin tablets contains 81 mg of aspirin per tablet. And asks how many tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Since the problem measures the weight of a tablet in kg, the first step is the conversion of 81mg to kg.
Each kg has 1,000,000mg. So
1kg - 1,000,000mg
xkg - 81mg.
1,000,000x = 81

x = 0.000081kg
Each tablet generally contains 0.000081kg of aspirin. How many such tablets may be prepared from 1 kg of aspirin?
1 tablet - 0.000081kg
x tablets - 1kg
0.000081x = 1

x = 12,345 tablets
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Answer:
she can buy 3 T-shirts
Step-by-step explanation:
200.00-87.96=112.04
112.04-30-30-30=22.04
Louise wants to factorize completely the given polynomial 
Grouping first, second terms together and third, fourth terms together
= 
Taking
common from first and second terms of the given expression and taking 5 common from the third and fourth terms.
=
Taking (x+3) common from the given expression,
=
is the completely factored form.
The answer is probably 590,000 because isn't it subtraction