answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
1 year ago
14

Dried cranberries cost £9.20 per kilogram. Calculate the cost of 650g of dried cranberries

Mathematics
1 answer:
Mrrafil [7]1 year ago
7 0

Answer:

£5.98

Step-by-step explanation:

Using the conversion

1 Kg = 1000g, then

650g = 650 ÷ 1000 = 0.65 Kg

Thus the cost of 650g = 0.65 × £9.20 = £5.98

You might be interested in
The conditional relative frequency table below was generated by column using data comparing gender and a person's favorite meal
goblinko [34]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A jar contains 4 white and 4 black marbles. We randomly choose 4 marbles. If 2 of them are white and 2 are black, we stop. If no
Airida [17]

Answer:

<em>Find the probability of success in a single trial and then think about the nature of the problem (when do we stop).  </em>

Step-by-step explanation:

Observe that in the single trial, we have (8 4) possibilities of choosing our set of balls. If we have chosen two white balls and two black balls, the probability of doing that is simply  

p=(4 2)*(4 2)/(8 4)

This is well know Hyper geometric distribution. Now, define random variable X that marks the number of trials that have been needed to obtain the right combination (two white and two black balls). From the nature of the problem, observe that X has Geometric distribution with parameter p that has been calculated above. Hence  

P(X = n) = (1— p)^n-1 *( p )

<em>Find the probability of success in a single trial and then think about the nature of the problem (when do we stop).  </em>

3 0
2 years ago
Mr. Bray prepares a list of 43 US presidents, 8 of whom died in office. Then 18 of his students each select a
shutvik [7]

Answer:

.98

Step-by-step explanation:

1-(35/43)^18 im in stats too tehee

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ian has 20 football cards, and Jason has 44 baseball cards. They agree to trade such that jason
Alina [70]

Answer:

12 trades

Step-by-step explanation:

Let's call 'x' the number of trades they will do.

After each trade, the number of cards Ian has increase by 1 (he gives 1 but receives 2), and the number of cards Jason has decrease by 1 (he receives 1 but gives 2), so after x trades, the number of cards Ian has is 20 + x, and Jason has 44 - x.

To find the number of trades when they will have the same amount of cards, we have that:

20 + x = 44 - x

2x = 24

x = 12 trades

8 0
2 years ago
The local grocery store wants to know if the shoppers prefer Crest or Colgate toothpaste. The store gives all of its shoppers a
ch4aika [34]

i think the answer is letter C

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If a polygon is a regular pentagon, then it has 5 sides.
    10·2 answers
  • Conrad is an architect who has just been sued because a building he helped design has collapsed and injured several people. What
    13·1 answer
  • The value 0.1 meter is equivalent too what? decameter, decimeter, or hectometer
    14·1 answer
  • The masses of the oranges on sale at a farm stand are normally distributed with a mean of 239 grams and a standard deviation of
    11·1 answer
  • Mustafa, Heloise, and Gia have written more than a combined total of 2222 22 articles for the school newspaper. Heloise has writ
    12·2 answers
  • Simplify these expressions.<br> a. 4x + 7x + (–x)<br> b. –5yz + yz + 2yz
    11·1 answer
  • To complete her holiday wrapping, Bella needs identical strips of ribbon measuring 3.5 feet each. She has 85 feet of ribbon in t
    13·1 answer
  • Temperature can be measured in two different common units: degrees Celsius and degrees Fahrenheit. fff represents the temperatur
    9·1 answer
  • Marginal Revenue
    10·1 answer
  • One smartphone plan costs $52 per month for talk and messaging and $8 per gigabyte of data used each month. A second smartphone
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!