Product means multiplication.
Given w= weight of a trout.
So, we need to convert "product of 16 and weight of trout: w " into an algebraic expression.
So, product of 16 and w can be written as 16*w or simply 16w.
Hence, B is the correct choice.
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
1 g = 1 cm^3 = 1 mL. Hence, 2000 g = 2000 cm^3 = 2000 mL.
Answer:
i think it might be a or c
Step-by-step explanation:
because 12 =3
Answer: 125.80 ft
Step-by-step explanation:
Asuming the described situation is as shown in the figure below, we need to find the distance
between the kite and Jacks house, but first we need to find the
,
and then
.
How?
We will use trigonometry, especifically the trigonometric functions sine and cosine:
For
:
(1)
Where
is the opposite side to the angle and
the hypotenuse.
Isolating
:
(2)
For
:
(3)
Where
is the adjacent side to the angle.
Isolating
:
(4)
Finding
:
(5)

(6)
Now that we have found these values, we have to work with a bigger triangle, where the hypotenuse is the distance between the kite and Jack's house
and the sides are the values calculated in (4) and (6).
So, in this case we will use the <u>Pithagorean theorem</u>:
(7)
Isolating
and writing with the known values:
(8)
(9)
This is the distance between the kite and the house