answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
1 year ago
15

In each of Problems 5 through 10, verify that each given function is a solution of the differential equation.

Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]1 year ago
3 0

Answer:

For First Solution: y_1(t)=e^t

y_1(t)=e^t is the solution of equation y''-y=0.

For 2nd Solution:y_2(t)=cosht

y_2(t)=cosht  is the solution of equation y''-y=0.

Step-by-step explanation:

For First Solution: y_1(t)=e^t

In order to prove whether it is a solution or not we have to put it into the equation and check. For this we have to take derivatives.

y_1(t)=e^t

First order derivative:

y'_1(t)=e^t

2nd order Derivative:

y''_1(t)=e^t

Put Them in equation y''-y=0

e^t-e^t=0

0=0

Hence y_1(t)=e^t is the solution of equation y''-y=0.

For 2nd Solution:

y_2(t)=cosht

In order to prove whether it is a solution or not we have to put it into the equation and check. For this we have to take derivatives.

y_2(t)=cosht

First order derivative:

y'_2(t)=sinht

2nd order Derivative:

y''_2(t)=cosht

Put Them in equation y''-y=0

cosht-cosht=0

0=0

Hence y_2(t)=cosht  is the solution of equation y''-y=0.

You might be interested in
If w= the weight of trout. Which algebraic expression represents the phrase below?
konstantin123 [22]

Product means multiplication.

Given w= weight of a trout.

So, we need to convert "product of 16 and weight of trout: w " into an algebraic expression.

So, product of 16 and w can be written as 16*w or simply 16w.

Hence, B is the correct choice.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
A container holds 2,000 g of water. This is the same as:
liraira [26]
1 g = 1 cm^3 = 1 mL. Hence, 2000 g = 2000 cm^3 = 2000 mL.
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Re Math 7 - Q1 - 13687
NeTakaya

Answer:

i think it might be a or c

Step-by-step explanation:

because 12 =3

4 0
1 year ago
Jack is flying his kite . He runs 100 feet away from his house and lets out 45 feet of string . The angle of elevation from the
fiasKO [112]

Answer: 125.80 ft

Step-by-step explanation:

Asuming the described situation is as shown in the figure below, we need to find the distance h between the kite and Jacks house, but first we need to find the x, y and then d.

How?

We will use trigonometry, especifically the trigonometric functions sine and cosine:

For y:

sin(65 \°)=\frac{y}{45 ft} (1)

Where y is the opposite side to the angle and 45 ft the hypotenuse.

Isolating y:

y=40.78 ft (2)

For x:

cos(65 \°)=\frac{x}{45 ft} (3)

Where x is the adjacent side to the angle.

Isolating x:

y=19.017 ft (4)

Finding d:

d=x+100 ft (5)

d=19.017 ft +100 ft

d=119.017 ft (6)

Now that we have found these values, we have to work with a bigger triangle, where the hypotenuse is the distance between the kite and Jack's house h and the sides are the values calculated in (4) and (6).

So, in this case we will use the <u>Pithagorean theorem</u>:

h^{2}=y^{2} +d^{2} (7)

Isolating h and writing with the known values:

h=\sqrt{y^{2} +d^{2}} (8)

h=\sqrt{(19.017 ft)^{2} +(119.017 ft)^{2}} (9)

h=125.80 ft This is the distance between the kite and the house

3 0
1 year ago
Other questions:
  • 1.09g/mL to lbs/gal <br><br> Please show how to solve it too
    5·2 answers
  • A recipe for a dessert requires 3 cups of strawberries for every 1 1/2 cups of yogurt used. At this rate, how many yogurt should
    5·1 answer
  • Which statement is true about the prime polynomial 2x2 + 3x + 3?
    11·1 answer
  • Which equation is y=6x^2+12-10 rewritten in vertex form
    7·1 answer
  • Harvey the wonder hamster can run 3 1/6 km in 1/4 hour. Harvey runs at a constant rate. Find his average speed in kilometers per
    15·2 answers
  • ) What is the difference between a sequence and a series? A sequence is an ordered list of numbers whereas a series is an unorde
    14·1 answer
  • The IPhone 7 costs about $220 for Apple to make, but they cost about $700 in stores. What is the markup percentage of the IPhone
    7·2 answers
  • Calculating conditional probabilities - random permutations. About The letters (a, b, c, d, e, f, g) are put in a random order.
    12·1 answer
  • The daily dinner bills in a local restaurant are normally distributed with a mean of $28 and a standard deviation of $6. What ar
    10·1 answer
  • What is m pqr (3x-5) (x+1)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!