<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>
Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
Yes, she will (total profit of $15,730)
Explanation:
We must determine the future value of Angela house:
future value = present value (1 + appreciation rate)ⁿ
- present value = $98,760
- appreciation rate = 3%
- n= 5
FV = $98,760 (1.03)⁵ = $98,760 x 1.1592740743 = $114,490
now the difference between the future value and the present value = $114,490 - $98.760 = $15,730
The answer to this question is $250,000. It is because in the rules of the FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) they follow a standard insurance amount of $250,000 that is why I have come up with that answer. FDIC also caters to money market deposit accounts and certificate of deposit.
Answer: Jeremy completed his engineering degree.
Explanation:
Since Jeremy has a college degree in engineering he makes more money than Rose who dropped out of college. College graduates are in higher demand to work the jobs that pay more than smaller companies. If Rose had of completed her college degree she could of found a job that uses her education and made more money.
Since Jeremy has a specific degree the company hired him based on his knowledge of the subject. He will be paid higher and most likely have better benefits than someone in an entry level position.