Given that <span>a
major big box store allegedly adds 5 percent to the total cost of
production or cost of purchasing items it sells in its store, then adds
to this number the additional costs and profits in order to arrive at
the product's selling price. the 5 percent represents the markup amount.</span>
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Inventory A/c Dr $73,500
To Accumulated depletion A/c $73,500
(Being the depletion is recorded)
The computation is shown below
First we have to compute the depletion per ton which is shown below:
= (Acquired cost of coal mine + Intangible development costs + fair value of the obligation - Sale value) ÷ (Number of estimated tons of coal extracted)
= ($400,000 + $100,000 + $80,000 - $160,000) ÷ (4,000 tons)
= $105
Now if 700 are extracted in first year, so the depletion would be
= 700 × $105
= $73,500