Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer:
A. All of these 3 other possible answers that are listed here are true reasons.
Explanation:
If we are to use wage the rate of change in wages or inflation, as a proxy for inflation in the economy, when there is unemployment, the number of persons searching for work is significantly greater than the number of jobs available for the people who are unemployed. What we mean is, the supply of labor is greater than the demand for it.
With the availability of many workers, there's little need for employers to "bid" for the services of employees by paying them good wages.
Answer:
a. $10,311
b. $0
c. $9,546.95
Explanation:
a. Deferred tax asset account:
= Deferred tax asset 2019 + Deferred tax asset 2020
Deferred tax asset 2019 = Bad debt for book purposes * tax rate
= 196,400 * 21%
= $41,244
Deferred tax asset 2020 = Bad debt for tax purposes * tax rate
= 147,300 * 21%
= -$30,933
Deferred tax account balance = 41,244 + (- 30,933)
= $10,311
b. Deferred tax liability account = $0
From the given details there are no tax liabilities.
c. Cost to Mini;
= Deferred tax asset * Present value factor
= 10,311 * 0.9259
= $9,546.95
Answer:
a. $21 per machine hours
b. $4,855
Explanation:
a. The computation of the plantwide predetermined overhead rate is shown below:
Plantwide predetermined overhead rate is
= Variable overhead cost rate per machine hour + Fixed overhead cost rate per machine hour
= $2 + (fixed manufacturing overhead cost ÷ Estimated machine hours)
= $2 + ($4,275,000 ÷ 225,000 machine hours)
= $2 + $19
= $21 per machine hour
b. Now the total manufacturing cost assigned is
Particulars Amount
Direct material $1,702
Direct labor $1,221
Variable manufacturing overhead $168
(84 × $2)
Total variable cost $3,091
Add:
Fixed manufacturing overhead
(84 × $21) $1,764
Total manufacturing cost assigned
to Job P90 $4,855
Answer:
employment increases and a given amount of employment produced more real GDP.
Explanation:
Labor productivity is the measurement of the hourly output of a country's economy. This tells us the amount of GDP that is produced by an hour of labor. On the other hand, GDP (Gross Domestic Product) is the monetary value of all goods and services within a country in a specific period of time. Therefore, when we have an increase in labor productivity, we also have an increase in potential GDP because employment increases and a given amount of employment produces more real GDP.