I believe the answer is -A!
Have a Warm and Wonderful Day!!
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.
I looked up the question, since this one is incomplete. I've attached an image of the correct chart. Elvis' marginal benefit of the fourth sandwich is his total benefit of eating 4 sandwich minus his total benefit from eating 3 sandwiches.
Looking at the chart, we see that this gives us 81-75 = 6.
Therefore, the Marginal Benefit of a fourth sandwich is 6.
Answer:
A and B
Explanation:
When you own a business you must keep in mind that most employees would rather use a windows computer rather than a Mac as they are less likely to have used them in the past. This would decrease productivity. Additionally one would have to pay for a course teaching them to use Apple computers which is unnecessary. Additionally Windows Computers are largely cheaper. These savings can be reinvested into the business