Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
<h2>
Answer with explanation:</h2>
A. For males, Third quartile =14, First quartile = 3 (approx)
IQR = Third quartile - First quartile
= 14-3 = 11
B. For males, Median = 12
For females, Median = 17
The difference between the median values = 17-12=5
C. The mean would be a better measure of center for females because the data has no outliers.
The median would be a better measure of center for males because the data has outliers.
D. Reason for outlier: A large number of males gone for movie which is extreme value for the remaining values.
Use the fact that
to solve it.

27 thousand 27,000
3 hundred 300
5 ones 5
27,305 x 10= 273,050
Please let me know if you have any questions id be happy to explain in more detail