The equation is:
P ( t ) = A * (1/2 )^(t/h)
If a sample contains 18% of the original amount of Radon - 222 and h = 3.8:
0.18 * A = A * ( 0.5 )^(t/3.8) / : A ( we will divide both sides of the equation by A )
0.18 = ( 0.5 )^(t/3.8)

t / 3.8 = 2.47 ≈ 2.5
t = 3.8 * 2.5 = 9.5
Answer:
The best estimate for the age of the sample is 9.5 days.
I’m not entirely sure but the answer might be 72 1/2 miles. I added up 12 1/3, 8 3/4, 17 2/8, 23 2/3, and 10 5/10. And I got 72 1/2.
Ok so let me help you like this: We need to understand first that <span>The basketball has a higher speed, that means that the tennis ball will never catch up. so what we need to use is the formula
</span>Vr=Vb--Vt
<span>=0.5-0.25=0.25
</span>So the speed is <span>0.25m/s
Hope this is useful</span>
Answer:
save up and pay cash
Step-by-step explanation:
paying cash is always the best idea and not trying to get so much debit. If you did one other otion and have the debit some emergency can come up and you will not be able to pay for that, and aying cash you save more money