Step-by-step explanation:
1.901
hope this helps.
Should be 30 meatballs. This is because there are 25 adults and 5 kids. 25+5 = 30. That is the least amount you need. However, most people try to provide at least 2 servings per person. So that would be 60 meatballs. That way each person has two meatballs. Hope this helps, if so please give brainliest:-)
Answer:
-50
Step-by-step explanation:
Answer:
The <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Step-by-step explanation:
The confidence interval formula for mean difference for a paired data is as follows:

Here,
= sample mean of the difference,
= sample standard deviation of the difference,
<em>n </em>= sample size (both samples are of same size).
= critical value of <em>t</em>
(<em>n</em> - 1) = degrees of freedom
The information provided is:
<em>n</em> = 5
Confidence level = 95%
The critical value of <em>t</em> is:



*Use a <em>t</em>-table for the critical value of <em>t</em>.
Thus, the <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Answer:
because 4 + (negative 7) is an equivalent expression, the answer is -3.
Step-by-step explanation:
4 + (-7) = -3