answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
11

The graph of the function f(x) = –(x + 6)(x + 2) is shown below. On a coordinate plane, a parabola opens down. It goes through (

negative 6, 0), has a vertex at (negative 4, 4), and goes through (negative 2, 0). Which statement about the function is true? The function is increasing for all real values of x where x –2. The function is decreasing for all real values of x where x < –4.
Mathematics
2 answers:
Dmitriy789 [7]2 years ago
7 0

Answer:

The function is increasing for all real values of x where x is -2

Step-by-step explanation:

You can put your work in a graphing calculator

seropon [69]2 years ago
6 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

f(x) = –(x + 6)(x + 2)

The function is increasing until it reaches the vertex, so it will increase until x=-4.  The function will decrease after the vertex, so after x = -4

increasing: -∞ < x < -4

decreasing : -4 < x < ∞

You might be interested in
Lisa earns $8.10 an hour and worked 40 hours. Jamie earns $10.80 an hour. How many hours would Jamie need to work to equal Lisa’
Ket [755]
30 hours is how much she would work
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
1. Ernie Boddy had $3,620.00 on deposit at savings bank on July 1. The money earns interest at a rate of 6.5% compounded quarter
laila [671]

Answer:

235.3$ for part a

7 0
1 year ago
which of the following best describes the memorization technique known as mnemonics? A. using flash cards to practice math equat
svet-max [94.6K]

Answer:

Option B is the answer.

Step-by-step explanation:

Which of the following best describes the memorization technique known as mnemonics?  

B. linking information, such as a new vocabulary word, to a mental image that illustrates it in some fashion.

Memorization of the name allows for memorization of the associated idea. Like to remember rainbow colors, you can memorize Roy G. Biv to  remember the colors of the rainbow.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
there are two pizzas. conor ate 1⁄4 of a pizza, brandon 2⁄8, tyler 3⁄4, and audrey 4⁄8. who ate the most of the two pizzas? a. a
Sindrei [870]
The best way to determine which among the fractions has the greatest value, convert all of them to their decimal equivalents. To do so, divide the numerator by the denominator. Conor ate 0.25 of the pizza, Brandon also 0.25, Tyler 0.75, and Audrey 0.5. Thus, the answer is letter "B. Tyler".
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I NEED THIS!!
Alja [10]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A first-time bungee jumper is about to make his first jump. When the bungee jumper jumps, he will fall 5 feet every 0.5 second.
    5·1 answer
  • Lakisha just won some money in a sweepstakes drawing. She is considering putting her winnings in a long term investment. To the
    9·2 answers
  • A concert promoter charges $65 per ticket for a concert. The promoters cost will be $5500 plus $4 per ticket.
    6·2 answers
  • Claude spends $315 to rent a car. The car he rents costs $45 per day. He has a coupon for 2 free days. Complete the equation bel
    12·1 answer
  • There are 399 items advertised in a catalog. If the catalog is 75 pages long, what is the average number of items per page?
    13·1 answer
  • Which exponential function has an initial value of 3?
    9·2 answers
  • 62% of U.S. adults have very little confidence in newspapers. You randomly select 10 U.S. adults. Find the probability that the
    9·1 answer
  • Two number cubes are rolled to determine how a token moves on a game board. The sides of
    15·1 answer
  • A jewelry artist is selling necklaces at an art fair. It costs $105 to rent a booth at the fair. The cost of materials for each
    14·1 answer
  • michelle bought 4 gallons of grape juice and 5 gallons of apple juice for a party what is the ratio of gallon of apple juice to
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!