Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
Biotechnology helps increase the crop yields to meet human needs and demands in the years to come. Assuming that the production of crops today, March 2017 is 10 million tons and the demand for crops is determined using the given population which is 7 billion. If an average person needs 10 kg of food daily, the needed food is a total of 70 million tons. The current supply is 10 million tons per day, so a balance of 60 million tons per day is still needed. Therefore, farmers have to produce 85.71% more grain to feed human population in 2018.
Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
9514 1404 393
Answer:
graph C
Explanation:
Daniel has chosen the distance to be his explanatory variable, so that is the one that should be plotted on the x-axis. Distance has a range from 4.5 to 18, so a scale from 0 to 20 works better than a scale from 0 to 60.
Graph C is the one that matches this description.
Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.