Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
$24,199.02
Explanation:
corporation's ordinary income = $105,000
tax brackets taxable income tax rate taxed due
$0 - $50,000 $50,000 15% $7,500.00
$50,001 - $75,000 $24,999 25% $6,249.75
$75,001 - $100,000 $24,999 34% $8,499.66
$100,001 - $105,000 $4,999 39% $1,949.61
total taxes due $24,199.02
Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
Answer:
$12106
Explanation:
Below are the possible return options, and investment options given the schedule and period of investment.
REFER TO ATTACHED FILE FOR THE CHAT
According to this chart, Uncle can get maximum return only from option C. So he should invest everything there, however he needs to pay off 24,000 loan at the end of Year 3. Therefore, he needs to invest an amount that will yield him 24000 at then end of year 3, in Plan B.
That can be calculated by 24000/1.36 = 17647
The balance amount can wait till the beginning of year 2, and then all the amount can be invested in Plan C.
The maximum return at the end of 5 years available will be:
Amount invested in Plan C = 90000 - 17647 (amount saved for the loan payment) = 72353
Return from Plan C at the end of 5yrs = 72353 x 1.66 = $ 12106
<span>Since we only bought one cheese, the amount of money needed to pay for it could be identifiable by the price of one cheese (no need to use variable). The groceries are the opposite since we do not posses any information regarding their prices, so we could replace it with a variable.
The expression could be written as:
11 + 5 + g and 5 + 11 +g
or
(11 + 5) + g and 11 + (5 + g)</span>