Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer:
$6,513
Explanation:
The computation of the relevant cost is shown below:
= Number of liters of the raw material × purchase of raw material per liter
= 780 liters × $8.35 per liter
= $6,513
Simply we multiplied the Number of liters of the raw material with the purchase of raw material per liter so that accurate amount can come
Any other information given is not important. Therefore, it was ignored
The culture of this firm emphasises <u>Attention to Detail</u>
<u>Explanation:</u>
Attention to detail is a significant resume ability to incorporate. The capacity to control little bits of information with precision and centre is a pivotal expertise in a wide scope of employment fields.
You have that aptitude, so you gladly express extraordinary scrupulousness as one of the advantages on your resume.
Achieves careful quality and exactness when achieving an assignment through worry for every one of the territories in question. Conduct Indicators - Provides precise, reliable numbers on all desk work.
Answer: 9.03%.
Explanation:
Given: The Two Dollar Store has a cost of equity of 11.9 percent, the YTM on the company's bonds is 6.2 percent, and the tax rate is 40 percent.
Debt to equity ratio is .54
i.e. 
Adding denominator to numerator on both the sides, we get,
i.e. Weighted equity = 
From (i)

Adding denominator to numerator on both the sides we get,


Thus, weight of debt=
Now,
Weighted average cost of capital=(Weight of equity) × (cost of equity)+(Weight of debt)×(Cost of debt)×(1-tax rate)

Hence, the weighted average cost of capital is 9.03%.