Answer:
(5953.52,6046.49)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Mean,
= 6,000 pounds
Sample size, n = 40
Alpha, α = 0.05
Standard deviation, σ = 150 pounds
95% Confidence interval:
Putting the values, we get,
are the limits within which 95% of the sample means occur.
We can solve this problem by correctly analyzing the location
of the points.
If the center of rotation is a point outside the triangle,
then this would mean that there would be quadrant shift (revolution) of the
whole triangle itself. Hence this would mean that the resulting triangle will
not touch the pre-image at any point at all.
If the center of rotation is a point on the perimeter of
the triangle, this would also result in a quadrant shift (revolution) or
movement of the triangle.
Now if the center of rotation is a point inside the
triangle, then this would be a simple rotation on its own quadrant hence the
resulting image will touch the pre-image at more than one point. Hence the
correct points are:
<span>point D and point E</span>
Answer:
1.2km is 400% of 300m
Step-by-step explanation:
1 km=1000m
So,1.2 km=1000*1.2=1200m
Let 1.2km(or 1200m) be x% of 300 m
By the problem,
300*x/100 = 1200
Or, 3x=1200
Or,x=1200/3=400
1.2km is 400% of 300m
If he worked 5 hours and his rate is $14/hr, then he earned a total of $70.
He mailed 300 postcard, so each postcard mailed is $0.2333..
BTW, i actually think the question is incomplete, so this may actually be a wrong answer.