$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
The proper technique of washing your hands is you need to put some water on then you have to put on soap and your choice if you want to sing happy birthday because happy birthday is enough time to wash off all the germs and soap in the right time and you know the rest to dry your hands and all the other stuff your welcome!
Answer:
C. $2.007
Explanation:
The computation of cost per equivalent unit for conversion costs is shown below:-
For calculating the cost per equivalent unit for conversion costs first we need to find out the equivalent unit of conversion and conversion cost which is shown below:-
Equivalent unit of conversion = Completed units + (Ending units × Complete percentage)
= 92,000 + (14,000 × 90%)
= 104,600 units
Conversion cost = Beginning inventory + Total of conversion cost
= $7,480 + $202,400
= $209,880
Cost per equivalent unit of conversion cost = Conversion cost ÷ Equivalent unit of conversion
= $209,880 ÷ 104,600
= $2.007