Answer:
(a). 72.9%.
(b). 13.6 hr.
Step-by-step explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this question/problem;
=> "A welder produces 7 welded assemblies during the first day on a new job, and the seventh assembly takes 45 minutes (unit time). "
=> The worker produces 10 welded assemblies on the second day, and the 10th assembly on the second day takes 30 minutes"
So, we will be making use of the Crawford learning curve model.
T(7) + 10 = T (17) = 30 min.
T(7) = T1(7)^b = 45.
T(17 ) = T1(17)^b = 30.
(T1) = 45/7^b = 30/17^b.
45/30 = 7^b/17^b = (7/17)^b.
1.5 = (0.41177)^b.
ln 1.5 = b ln 0.41177.
0.40547 = -0.8873 b.
b = - 0.45696.
=> 2^ -0.45696 = 0.7285.
= 72.9%.
(b). T1= 45/7^ - 045696 = 109.5 hr.
V(TT)(17) = 109.5 {(17.51^ - 0.45696 – 0.51^ - 0.45696) / (1 - 0.45696)} .
V(TT) (17) = 109.5 {(4.7317 - 0.6863) / 0.54304} .
= 815.7 min .
= 13.595 hr.
Answer:
Tax for Italian Salad=$0.20
Tax for Lasagna= $0.43
Tax for Spaghetti =$0.21
Tax for Fettuccini Alfredo =$0.36
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to multiple the price of each item by the tax percentage in decimal form (divided by 100):
Italian Salad =$3.99
- Tax for Italian Salad= 3.99 x (5/100) = 3.99 x 0.05 =$0.20
Lasagna =$8.50
- Tax for Lasagna= 8.50 x (5/100) = 8.50 x 0.05 =$0.43
Spaghetti =$4.29
- Tax for Spaghetti = 4.29x (5/100) = 4.29 x 0.05 =$0.21
Fettuccini Alfredo =$7.17
- Tax for Fettuccini Alfredo = 7.17 x (5/100) = 7.17 x 0.05 =$0.36
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
Answer: an increase in the average speed a car travels and a decreased in the time it takes to reach the destination
Step-by-step explanation:
The last one is the only one that makes sense according to the standard position function. -16t^2 is the pull of gravity on an object in free fall, and the height is 120 feet above the ground. Hopefully that's what you need since there's no graph we can refer to