Answer:
2 and a half cup
Step-by-step explanation:
A detailed look at the image attached will provide further explanation.
She can fill 5/12 of the pyramid.
The volume of a pyramid is given by the formula
V = 1/3lwh. Using our information, we have:
V = 1/3(40)(30)(60) = 24000 cm³
She has 10,000 cm³ of sand; 10000/24000 = 5/12.
Answer:
Step-by-step explanation:
we know that
The formula to calculate the depreciated value is equal to
where
V is the depreciated value
P is the original value
r is the rate of depreciation in decimal
x is Number of Time Periods
in this problem we have

substitute in the formula
Answer:
4(4g+5h)
Step-by-step explanation:
Factor out the 4.
Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS