Answer:
No, he should <u>not</u> pick up the $100 bill
Explanation:
If his salary were those $20 billion (20,000,000,000) by a year. Let's find out how much this is by a second.
First let's find out how much is that salary by <em>a day</em>, then by <em>an hour</em>, then by <em>a minute</em> and finally by <em>a second</em>.

So he would be losing money if he picks up the $100 bill, because he would be missing 634 dollars per second.
Answer:
$432.97
Explanation:
Total cost = cost of printer + cost of light + cost of photo paper
$251.99 + $150 + $30.98 = $432.97
Answer:
merchandise inventory on the balance sheet 6,540 option B
Explanation:
we should eevaluate between cost or market price, the lowest.
Product C
cost: 6
market: 5
we will use $5 so 420 units x 5 dollars = $ 2,100
Product D
cost: 12
market: 14
we will use $12 so 370 units x 12 dollars = $ 4,440
Total merchandise: product C 4,440 + product D 2,100 = 6,540
Answer:
Year 1
PS $800 CS $0
Year 2
PS $1,000 CS $700
Explanation:
5,000 x $2 x 10% = $1,000 preferred dividends
when distribution of dividends occurs the preferred have preference over common. They get paid first.
Year 1:
the 800 dollars will go entirely to preferred
Year 2:
the preferred stock receive their 1,000
the remaining 700 dollars will go to common stock holders.
Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
A).Present Value of the Cash Flow for the Lump Sum Payout
= Prize of Lottery Amount × (1 -Tax Rate)
= $506,300 × (1 - 0.46)
= $506,300 × 0.54
= $273,402
B).Present Value of the Cash Flows for Annuity Payout is
= Annuity Payment × (1 - Tax Rate) × PVIFA 8%,20 Years × (1 + Rate of Return)
= $37,000 × (1 - 0.26) × 9.8181 × (1 + .08)
= $37,000 × 0.74 × 9.8181 × 1.08
= $290,325
c). According to the analysis, $290,325 is more than the $273,402, So he should be chooses option (b) $290,325 as a payout option.