Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
A falling interest rate will lead to a movement along the demand curve for loanable funds
Explanation:
A movement along the demand curve for a good or service is caused by a change in the price of the good or service.
Because the interest rate is the price of the loanable funds, a falling interest rate will cause a movement along the demand curve for loanable funds. More specifically, a falling interest rate, in other words, a lower price, will increase the demand for the loanable funds, so the movement will be upwards.
Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.
Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.