Answer:
O $ 900,000
Explanation:
When a fee is received in advance for a service yet to be rendered, the revenue for such fee is said to be unearned. The entries required are
Debit Cash account and Credit Unearned fees or deferred revenue.
As the service is performed and the revenue is earned, debit Unearned fees and credit revenue.
Given that
- the specialized directory that is published semiannually and shipped to subscribers on April 15 and October 15 and
- Subscriptions received after the March 31 and September 30 cutoff dates are held for the next publication and
- Cash from subscribers is received evenly during the year and is credited to deferred subscription revenue
The amount to be deferred is the sum of the amounts collected after September 30 (from October to December year 2
= 3/12 * $3,600,000
= $900,000
It could, as long as it fulfills these two conditions
- The products could generate enough profit without the boost that givenn by other channel flows.
- The independent operation would not cause a decrease in profit for other channels flow because eventually, business owners only want to do the combination that bring the most profit.
For one to have a career in records
management. They should follow the follow the following steps:
<span>1. Study for an undergraduate degree in either
computer science, library studies, management
or business administration.</span>
<span>2. Enroll into an entry level records management
position</span>
<span>3. Gain enough experience </span>
<span>4.
Enroll for more courses to get skills and certifications and climb up
the ranks</span>
Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
To minimize risk, investors should investigate the market and diversify its portfolio.
Interest that builds on the principle and the interest already gained is compound interest
Money invested in a CD
always have a fixed rate of return and is less risky than money used to purchase a home.