Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
Answer: E. The population decreased by 11% each year.
Step-by-step explanation: In A, the pollution increases at a constant rate, but in a linear way, in other words in each day, the pollution increases 10 grams; The same goes for C: ice "grows" a few milimeters each day; In D, as volume is calculated by the multiplication of π and its radius, the increase in the volume is still linear. In B, the proportionality is related to the power of the turbine not the growth or decay of it. In E, a population grows or decreases in a form of A=A₀(1±r)^t. In this case: A = A₀ (1-0.11)^t.
In conclusion, the function that better describes an exponential growth or decay is the decrease of a population.
Answer:
At price 3 and 11, the profit will be $0
Step-by-step explanation:
I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one.
<em>
A certain companies main source of income is a mobile app. The companies annual profit (in millions of dollars) as a function of the app’s price (in dollars) is modeled by P(x)=-2(x-3)(x-11) which app prices will result in $0 annual profit?</em>
My answer:
Given:
- x is the app price
- P(x) is the profit earned
If we want to find out the app price that will result in $0 annual profit? It means we need to set the function:
P(x)=-2(x-3)(x-11) = 0
<=> (x-3)(x-11)= 0
<=> x - 3 = 0 or x - 11=0
<=> x = 3 or x = 11
So at price 3 and 11, the profit will be $0
Hope it will find you well.
20 pounds of lollipops. 20 x .95 = 19, 10 x 1.1 = 11. sorry i'm awful at explaining math.