Answer:
Appropriation ($) balance = – $8,661,000
Encumbrance balance = $52,000
Expenditure balance = $818,000
Unexpended Appropriation Balance = – $7,791,000
Explanation:
Note: See the attached excel file for the appropriations, expenditures, and encumbrances ledger for the police department for the month of July.
Also note: In the excel file, the last balance in column for the Unexpended Appropriation Balance is the balance obtained in the Transaction e row since the balance in the row is cumulative.
Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer:
The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.
Explanation:
In order to calculate the incremental annual net cash inflows provided by the new machine we would have to use the following formula:
incremental annual net cash inflows=saving in annual operating cost+contribution earned on additional sales
=( $4,125-$3,730)+(21,300×$0.10)
=$395+$2,130
=$2,525
Hence, The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.
Answer:
Which shop will benefit the most from its expansion?
- B. Donny, because his workers currently have less available capital to work with
The law of marginal returns applies here, that is why Sunshine donuts didn't produce twice as many by using more machines
How much should Donny realistically expect his production to increase with the new equipment?
Similar to the additional production that Sunshine had in the past.
How much should Sunshine realistically expect her production to increase with the new equipment?
Maybe even a little more than 50 dozen, but definitely less than 80 or 100.
Answer and Explanation:
The computation is given below:
1.
Given that
Charges per mile = $0.50
Variable Cost per mile driven = $0.20
Fixed Cost = $215
So,
Contribution Margin per mile = Charges per mile - Variable Cost per mile driven
$0.50 - $0.20
= $0.30
Break-even units (in miles) = Fixed Cost ÷ Contribution Margin per mile
= $215 ÷ $0.30
= 717 miles
2.
Revenue for 4,200 miles is
= $0.50 × 4,200
= $2,100
And,
Variable Cost = $0.20 × 4,200
= $840
Now
Contribution Margin = Revenue - Variable Cost
= $2,100 - $840
= $1,260
And,
Fixed Cost = $215
So,
Net Income = Revenue - Variable Cost - Fixed Cost
= $2,100 - $840 - $215
= $1,045
So,
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Income
= $1,260 ÷ $1,045
= 1.2057
3.
Degree of Operating Leverage = % Change in Net Income ÷ % Change in Sales
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -25%
1.2057 = % Change in Net Income ÷ -0.25
% Change in Net Income = -0.301425
= -30.1425%