Answer:
b. Debit Work in Process Inventory $160,000; credit Factory Payroll Payable $160,000.
Explanation:
In order to record the cost of goods manufactured, once the goods are finished, you add up all the work in process debits. The following journal entry would be:
Dr Finished goods inventory
Cr Work in process inventory (all added up)
In this case, since you are recording labor usage, you must also credit wages or payroll payable (that correspond to the amount of labor used to manufacture the goods).
Answer: A. The company's net income will increase.
Explanation:
Based on the above scenario, the net income of the company will increase. From the new issue, it should be noted that there will be redemption of debt and therefore, there'll be reduction in the debt which will lead to lower interest expense.
It should be noted that the net income, which is also referred to as the net earnings, is simply the sales minus the cost of goods sold, interest, taxes and the general expenses. Since there's a lower interest expense, there'll be a rise in net income.
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
Answer:
it will most likely decrease.
Explanation:
An inferior good is an economic definition for a good which demand drops when income rises. In this case, as Shayla's income increases, her demand for alphabet soup decreases. If the rise in income is big enough, the consumption can decrease to zero.