Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.
Answer:
<h2>YES</h2>
Step-by-step explanation:
If the number is rational, I can write it as a fraction in which the numerator and denominator are integers (denominator other than 0).

If is repeating:
<em>multiply both sides by 10</em>
<em> make the difference 10x - x</em>

<em>divide both sides by 9</em>

B=kt
constant is k
b=0.25t
constant of proprtionality is 0.25
Given an exponential function, say f(x), such that f(0) = 1 and f(1) = 2 and a quadratic finction, say g(x), such that g(0) = 0 and g(1) = 1.
The rate of change of a function f(x) over an interval

is given by

Thus, the rate of change (growth rate) of the exponential function, f(x) over the interval

is given by

Similarly, the rate of change (growth rate) of the quadratic function, g(x) over the interval

is given by

Therefore, the exponential grows at the same rate as the quadratic in the interval <span>

.</span>
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.