answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
1 year ago
12

Drew and Tammy decide to start a new cake-decorating business. They each contribute $10,000 to get the business off the ground.

This money is considered
Business
1 answer:
Hoochie [10]1 year ago
6 0

Answer: a down payment or deposit

Explanation:

You might be interested in
Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new mod
lys-0071 [83]

Answer:

$126

Explanation:

We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.

Selling price per unit                                        $260

Less

estimated return (260x30%) =                    ($78)

Labor costs                                                    ($32)

Overhead costs                                            ($24)

Material                                                              $126      

Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126

               

6 0
1 year ago
"When ClubCorp had an attrition problem, they hired a market research company to get to the bottom of things. What two things di
lara [203]
Cost of Membership
benefits of membership
5 0
2 years ago
Absorption and Variable Costing Comparisons: Production Equals Sales Assume that Smuckers manufactures and sells 30,000 cases of
pantera1 [17]

Answer:

a:<u>Total Variable Costs        $26 </u>    

a:<u>Total Manufacturing Costs = $ 30</u>  

b:<u>Net Income </u><u><em>Variable Costing</em></u><u>  $100,000</u>  

b: <u>Net Income  </u><u><em>Absorption Costing</em></u><u>  $ 100,000</u>

Explanation:

Smuckers Manufacturers

<u>Costs per case under  Variable Costing</u>

Direct materials per case 16

Direct labor per case 7

Variable manufacturing overhead per case 3

<u>Total Variable Costs        $26 </u>        

<u>Costs per case under  Absorption Costing</u>

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Total fixed manufacturing overhead                           $120,000

Total Manufacturing Costs                                         $ 900,000

<u>Total Manufacturing Costs per Case= $ 900,000/ 30,000= $ 30</u>

The difference between the variable and absorption costing is that the product costs include variable and fixed costs in absorption costing. But in variable costing the product costs include only variable costs.

<u><em> SMUCKERS </em></u>

<u><em>Variable Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

<u><em></em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total Variable Costs                                                       780,000

Contribution Margin                                                        240,000

Fixed Expenses                                                               140,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

In this case the net income under both variable and absorption costing does not change because the units produced are units sold. No cost is charged to ending inventory under absorption costing.

<u><em>SMUCKERS </em></u>

<u><em>Absorption Costing Income Statement </em></u>

<u><em>For the Third Quarter of 2017 </em></u>

Sales (30,000*34)                                                       1020,000  

Direct materials (30,000*16)              480,000

Direct labor (30,000*7)                    210,000

Variable manufacturing overhead  (30,000*3)   90,000

Total fixed manufacturing overhead      $120,000

Total Manufacturing Costs                                              900,000

Gross Profit                                                                   120,000

Fixed Expenses                                                               20,000

Fixed selling and administrative 20,000

<u>Net Income                                                                   100,000</u>

3 0
2 years ago
Jones, a consulting manager of Miller &amp; Co., is considering membership on an audit client’s board of directors. Jones does n
lord [1]
<span>The AICPA rules would enforce that he is not allowed to join the board since he would be considered a firm professional. This would prevent a conflict of interest where he would serve as a director of a client. The AICPA is the American Institute of Certified Public Accountants.</span>
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Gillette now markets its Body line of razors, blades, and shaving gels for "manscaping," the art of shaving body hair in areas b
Varvara68 [4.7K]

The correct answer for the question is option"b", changing the value offered to the customers.

Explanation:

Gillete's strategy is to increase the utility of the product to the customers by making it usable for a variety of purposes. By making the products "manscaped" the products can be used for removing the hair below the neck line. Thus, the company is trying to offer better value to the customers. the value addition is in the form of improved utility for a variety of purposes. Customers will gain better value for the price they are paying for the product.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Devin invested $750 in a CD that pays 6% simple interest, calculated quarterly. How much money will Devin earn in 3 years?
    9·2 answers
  • Read the excerpts about climate change. Article 1, found on the website of the Natural Resources Defense Council, a certified ch
    6·2 answers
  • Whistle works sells each whistle for $12. They have a desired ending inventory for production of 20% of the next months budgeted
    5·1 answer
  • Gehrig is the office manager of a business with 20 employees. He gives the employees their work, attempts to organize them into
    11·1 answer
  • Jones, a consulting manager of Miller &amp; Co., is considering membership on an audit client's board of directors. Jones does n
    13·1 answer
  • Marvin Gaye's song "Gotta Give It Up" was protected by ___________ .
    10·2 answers
  • ncome Statements under Absorption Costing and Variable Costing Gallatin County Motors Inc. assembles and sells snowmobile engine
    7·1 answer
  • Your pharmaceutical firm is seeking to open up new international markets by partnering with various local distributors. The diff
    5·1 answer
  • Transactions for Jayne Company for the month of June are presented below.
    13·1 answer
  • You sell $4,000 per week in bags of dog food at 30% margin. You sell $3,000 per week in dog toys at 45% margin. Which generates
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!