Answer:
The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝ ( level of significance )
Step-by-step explanation:
considering the null hypothesis that there is no difference between the weights of the rats, we will test the weight gain of the rats at 10% significance level with the use of Ti-83 calculator
The results from the One- way ANOVA ( Numerator )
with the use of Ti-83 calculator
F = .66853
p = .53054
Factor
df = 2 ( degree of freedom )
SS = 23.212
MS = 11.606
Results from One-way Anova ( denominator )
Ms = 11.606
Error
df = 12 ( degree of freedom )
SS = 208.324
MS = 17.3603
Sxp = 4.16657
where : test statistic = 0.6685
p-value = 0.53
level of significance ( ∝ ) = 0.10
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝
where Null hypothesis H0 = ∪1 = ∪2 = ∪3
hence The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
Diana drove 169.5 miles in total.
Step-by-step explanation:
Average speed first = 50 miles
Driving time = 1.5 hours
Distance = Speed*Time

Average speed afterwards = 42 miles
Driving time = 2.25 hours
Distance=Speed*Time

Total distance = 75+94.5
Total distance = 169.5 miles
Diana drove 169.5 miles in total.
Keywords: distance, speed
Learn more about speed at:
#LearnwithBrainly
You need to look at this chart <span>The system of equations below represents the number of people and total sales for the county fair on Tuesday, where x represents the number of child tickets and y represents the number of adult tickets. you need to take the amount of money you get for adult tickets only then divid it by seven and that is you answer</span>
Any fraction in which the numerator's value is the same as the denominator's value will equal 1. For example:
7/7, 6/6, 500/500, etc.
<em>~Rise Above the Ordinary</em>
Answer:
-1.1 cups
Step-by-step explanation:
To find out how much was spent on the main bottle of detergent, we must add the expenses that were incurred in the wash.
The statement tells us that first there is an expense of 0.4 cups of laundry detergent while washing one load of laundry and 0.7 coupon another load, therefore this means that the change in the bottle would be:
(-0.4) + (-0.7) = -0.4 - 0.7 = -1.1 cups.
In other words, the main bottle would have 1.1 cups less, that is, -1.1 cups.