Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33
Answer:
-11.8%
Explanation:
the key to answer this question is to remember that valuation of a bond depends basically of calculating the present value of a series of cash flows, so let´s think about a bond as if you were a lender so you will get interest by the money you lend (coupon) and at the end of n years you will get back the money you lend at the beginnin (principal), so applying math we have the bond value given by:

so in this particular case that one year later there are 29 years to maturity so we have:


so as we have a higher rate the investment has the next return:


Answer: D
Options included in the questions are:
“A. The demand for the magazine shifts to the left, and the supply curve shifts to the right. The equilibrium price falls, with an unknown change in the equilibrium quantity.
<span>B. The demand for the magazine does not change, supply curve shifts to the left. The equilibrium price rises, while the equilibrium quantity falls. </span>
<span>C. The demand for the magazine shifts to the right, and the supply curve shifts to the left. The equilibrium price rises, with an unknown change in the equilibrium quantity. </span>
D. The demand for the magazine does not change, and the supply curve shifts to the right. The equilibrium price falls, but the equilibrium quantity rises.”
The answer is D.
The demand for the magazine does not change even if the price of the computers goes down. It is the equilibrium price that will fall due to decrease on the price of inputs resulting to increase in quantity of a magazine produced.
<span> </span>
It is probably safe to say that most if not all decisions involve trade-offs. For example a person may be offered a job that pays well but requires 7 days per week for a month and while this is good for a younger person with no other commitments it may not work for an older person with his own family commitments and other projects. Another decision could be that for support, a husband decides to not take on major time consuming projects while his wife is doing intensive studying to become certified in a field of her choosing so that he can support her. Another example is that when one cannot drive one's son with a disability to a beach to swim because it is too far and uses too much car gas, the money saved on gas some of it could be spent on his groceries.