Answer:
Roth IRA account
Explanation:
The best type of account that you should save money in for Retirement is a Roth IRA account. This will allow you to put and save a maximum of $5,500 USD per year which will compound annually with interest and can be redeemed when you retire. Once you redeem your money at the age of 65 1/2 it will be completely tax-free. Meaning you have no liabilities with that money whatsoever and you can simply enjoy your retirement with that money.
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
Answer:
B
Explanation:
The Lower of Cost or Market Value Applies to the closing inventory and should be value at $103,700 Cost, which is the lower.
You can fund a four-year college degree by either of the following:
1. Loans
Loans can be acquired through federal aid or private means. They must be paid back with interest when the student has graduated. They are guaranteed by the federal government.
2. Scholarships
Scholarships depends on criterias from who will sponsor it. These criterias may include financial need, merits, field of study, etc. There are those who can help students look for a scholarship that fit them like counselors, the government or its agency, community organizations, etc.
3. Work-study programs
They operate with the financial aid office of the school. However, they require the student's determination and financial needs.
Answer:
See explaination
Explanation:
cost of debt, after-tax = (4.3% + 1.2%)*(1 - 26%) = 4.07%
cost of equity = 4.3% + 1.3*4% = 9.5%
market capitalization = 286130000 * 182 = 52075660000
total value of equity outstanding = market capitalization = 52075660000
Debt portion = 11532000000 / (11532000000 + 52075660000) = 0.18
Equity portion = 1 - 0.18 = 0.82
weighted average cost of capital = 0.18*4.07% + 0.82*9.5% = 8.52%