Answer:
48.65%
Explanation:
Since the average time it takes car drivers to fill their tanks is exponentially distributed at 7.5 minutes, we can elaborate an exponential formula to calculate the number of times a gas tank can be filled in a certain period of time:
e⁻ˣ/ⁿ
- e = 2.718
- x = 5 minutes
- n = 7.5 minutes
= 2.718⁻⁵/⁷°⁵ = 0.5134
now, the probability that a driver can fill his/her tank in less than 5 minutes = 1 - 0.5134 = 0.4865 or 48.65%
Answer:
B. It is brought about by a specific event
Explanation:
Mood is the way a person feels at a particular time brought about by a certain event
Answer:
The answer is $1000.
Explanation:
We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.
According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.
The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.
So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this answer helps.
Answer:
Chartered Accountant or Certified public accountant.
Explanation:
Chartered accountant is a designation or degree provided to the Accounting professional across the world except in United states, they have another equivalent designation of Certified public accountant. This designation required knowledge on accounting, tax, auditing, etc. They need to qualify in a rigorous accounting examination. As a professional their responsibility is to create financial statement, filling or helping company to file or calculate tax and providing financial advice.