$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
<u>Answer:</u>
<em>It chooses (D) Direct investment exporting strategy</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Countries in a few decades have made significant forward jumps towards a comprehensive domain, which has contributed incredibly to making worldwide business dealings free from restrictions. In the overall marvel of Globalization, outside direct speculation (FDI) is quickly turning into a significant factor in the commercial development of firms and nations.
For any firm to create and develop it needs to extend its exercises all around, and to accomplish that target; there are diverse market section modes accessible to the firm going from FDI.
Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
<span>Answer:
Now total premium is (700+900) = 1600 so saving will be $ 160 . Future value of the savings over 10 years based on annual interest</span>
He is buying a better quality coffee because he can afford it now, which means it is because of change of income.