Answer:
d. $3
Explanation:
Quantity Total Cost Fixed cost Total var. marginal cost
0 $3 $3 0 0
1 $5 $3 $2 $2
2 $7 $3 $4 $2
3 $10 $3 $7 $3
4 $15 $3 $12 $5
the variable cost of the third unit is equal to the marginal cost of producing it.
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
The answer should be software programming
I hope this helps you!!!
Answer: Both ‘8.2%’ and ’14.6%’ are descriptive statistics.
Descriptive statistics summarize and describe the features of the data in a study or survey numerically.
In this question, the information just tells us the percentage of people who had a particular opinion for a given question. Hence these percentages describe the data.
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14