All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.
Answer:
Present Value = $290
Explanation:
The present value of a future payment

Where r discount rate
t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
r= 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
= $4400 / (1.083 * 14)
= $4400 / 15.162
= $290.1992
≅ $290
Present Value = $290
Answer:
PV of Perpetuity = $5000
Explanation:
A perpetuity is a series of cash flows that are constant, occur after equal intervals of time and are for infinite period of time or are perpetual. Thus, it is like and annuity but with an infinite time period. The formula for the present value of of perpetuity is,
PV of Perpetuity = Cash Flow / r
Where,
- r is the required rate of return
PV of Perpetuity = 250 / 0.05
PV of Perpetuity = $5000
The answer is b. False they are mostly tasked in numerical stuff