Answer:
a. $100, and her economic profits are $25
Explanation:
Accounting profit = Revenue - Explicit Cost
$150 - $50 = $100
Economic profit = Accounting profit - Opportunity cost
$100 - ($ 15 × 5)
$100 - $75 = $25
I hope my answer helps you
Answer:
a. GDP per person.
Explanation:
The gross domestic product is the sum of all final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year.
GDP = Consumption spending + Investment spending + Government Spending + Net Export
GDP per person = Real GDP / population.
The GDP per person calculates the standard of living of people in a country.
The higher the GDP per person, the higher the standard of living.
I hope my answer helps you
Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
Answer:
Increasing Inventory by 40,000 units at a cost of $15,000 per unit
The Cost of producing 40,000 units extra = $40,000 *$15,000 = $600,000,000
Conclusion: As this is an additional cost incurred by the firm by increasing inventory by 40,000 unit at $15,000 per unit, it will be term as cash outflow. The impact of the inventory change on cash flow is outflow.