answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
2 years ago
8

Ichabod Industries has a Latin American Division, a European Division, an Industrial Lubricants Division, and a Food Service Div

ision. Ichabod Industries probably uses the __________ organizational structure.
a. competitive multidivisional
b. horizontal complementary strategic alliance
c. hybrid combination
d. strategic business unit multidivision
Business
1 answer:
Delicious77 [7]2 years ago
6 0

Answer:

c. hybrid combination

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that  Ichabod Industries probably uses the hybrid combination organizational structure. This term refers to a company that uses various organizational designs within the single organization. Which is what Ichabod Industries is doing by having various different divisions as part of it's industry.

You might be interested in
Carla Vista Co. had these transactions during the current period.
Kisachek [45]

Answer:

June 12

Dr Cash 83,000

Cr Common Stock (83,000 × $1)

Dr Paid in capital in excess of par value 311,250

Cr Common Stock 311,250

July 11

Dr Cash 460,100

Cr Preferred Stock 442,900

Cr Paid in Capital in excess of par value -Preferred Stock 17,200

Nov. 28

Dr Treasury Stock 9,350

Cr Cash 9,350

Explanation:

Journal entries for Carla Vista Co.

June 12

Dr Cash 83,000

Cr Common Stock (83,000 × $1)

Dr Paid in capital in excess of par value 311,250

Cr Common Stock 311,250

July 11

Dr Cash 460,100

(4,300 × $107)

Cr Preferred Stock 442,900

(4,300 × $103)

Cr Paid in Capital in excess of par value -Preferred Stock 17,200

(4,300 × $4)

Nov. 28

Dr Treasury Stock 9,350

Cr Cash 9,350

3 0
1 year ago
Symon's Suppers Co. has announced that it will pay a dividend of $4.23 per share one year from today. Additionally, the company
sweet-ann [11.9K]

Answer:

$68.23

Explanation:

In this question, we apply the dividend growth rate model which is shown below:

The computation of the current share price is shown below:

= (Current year dividend) ÷ (Rate of return on company stock - growth rate)

= ($4.23) ÷ (10.6% - 4.4%)

= ($4.23) ÷ (6.2%)

= $68.23

We simply find out the ratio between the current year dividend per share and difference between the rate of return and the growth rate

6 0
1 year ago
Suppose your expenses for this term are as follows: tuition: $10,000, room and board: $6,000, books and other educational suppli
Triss [41]
Opportunity cost is the loss due to forgoing one opportunity to select another one alternative.

In this case, the forgone alternative is the full-time employment and other expenses for the term when the alternative chosen is to be in school. In this case, room and board expenses remain the same whether in school or working full time and thus not considered. The part-time amount earned while at school is subtracted as it would be compensated be during full time employment.

Therefore;
Opportunity cost = $20,000+$10,000+$1,000-$8,000 = $23,000
6 0
1 year ago
Percy Corporation was formed on January 1. The corporate charter authorized 100,000 shares of $10 par value common stock. During
hammer [34]

Answer= The entry to record this transaction would include:

A debit to Organization Expenses for $5,000.

A credit to common stock for $4,000 and Paid in capital in excess of par-Common Stock of $1,000

Explanation:

Common stock = 400 x $10= $4000

Accounts                             Debit                  Credit

Organisation expense      $5,000

Common stock                                              $4,000

Paid in capital in excess of par value

of common stock                                            $1,000

( $5000 - $4000)

7 0
1 year ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Shona is buying a rug for her room. Store A has the rug for $45 with a 10% discount. Store B has the same rug for $46 and is off
    12·1 answer
  • Managers perform an external analysis so that they know about​ ________.
    10·1 answer
  • Scenario: You are an American Red Cross Disaster Program Specialist in charge of teams trained to help in sheltering displaced p
    5·1 answer
  • Austrian Airlines was sued by a 51-year-old former director of sales who charged that he was dismissed and replaced by an employ
    10·1 answer
  • Consider a basket of consumer goods that costs $60 in the United States. The same basket of goods costs NOK 40 in Norway. Holdin
    8·1 answer
  • "The ability to execute a timely response to a crisis will determine your company’s ability to recover from that crisis. If each
    6·1 answer
  • On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B. The cost of unit A was $650, and the cost of unit B was $625.
    15·1 answer
  • Use the information for the​ question(s) below. The Sisyphean Company has a bond outstanding with a face value of​ $1000 that re
    11·2 answers
  • Some customers are __________, caring about new developments in their category and seeking out new products.
    12·1 answer
  • Both Coca Cola and Benetton are global enterprises. Conduct online research and answer the following questions: What characteris
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!